13+1 důvod, proč dnes vlastně šijeme :)

„Dnešní doba je úžasná v tom, že je všeho dostatek, nebo spíš nadbytek. Když něco chceme, prostě si to koupíme.  Tak proč dnes ještě šijeme, když už vlastně nemusíme? :)“

Povím vám hned 13+1 důvod, které k šití táhnou tisíce lidí a kvůli kterým budete i vy chtít začít šít.

Na rozdíl od našich maminek a babiček, které šily z nutnosti, protože v obchodech nic nebylo, v dnešní době více méně šijeme proto, že chceme!

Já osobně jsem v šicím světě už tolik zanořená, že mám pocit, že dnes šije obrovská spousta lidí. A počty fanoušků různých šicích skupin na Facebooku mě v tom jen utvrzují.

Je ale také spousta lidí, kteří po šití zatím jen pokukují a rozvažují, zda do toho jít.

Možná právě vy hledáte důvod k tomu si pořídit šicí stroj a pár kusů látek a začít šít.

A pokud už šijete, mohou vás inspirovat tipy na zajímavé tvůrce, o kterých se zmiňuji v textu. 🙂

Co nás tedy k šití tak táhne?

1) Touha po originalitě

Omrzela vás konfekční móda v obchodě? Ráda byste měla v šatníku něco, co nebude mít každý druhý člověk nebo máte oblíbený kousek oblečení a ráda byste jej měla i v jiných barvách a variacích? Touha po originalitě nás vede k tvůrčí činnosti. Vymýšlíme různé střihy, barevné kombinace, ale i věci, které třeba marně v obchodě sháníme. Pak je nejlepší prostě sednout a ušít si je. 🙂

Tak zřejmě vznikly dnes už dobře známé značky jako např. Akari nebo Black Mountain a mnohé další. Stačí se podívat např.na Fler nebo si zajít na Dyzajn market, kde najdete mnoho originálních tvůrců a švadlenek.

2) U šití a ručních prací relaxujeme a odreagováváme se

Je dokázáno, že kreativní činnost má na nás velmi pozitivní účinky. Zlepšuje soustředěnost, odplavuje stres a dělá nás šťastnými. Do ručních prací vkládáme kus sebe a tak tato seberealizace nám přináší pocit sebeuspokojení a radost…o to větší, když se dílo podaří, je funkční a dělá radost i třeba druhým. 🙂

3) Chceme kvalitu

Oblečení z obchodu často nemívá tu nejlepší kvalitu. Nemohu to samozřejmě říct o všech značkách a prodejcích, ale faktem je, že se často setkáte s křivě ušitými švy, kdy, hlavně u triček, se švy po vyprání točí do spirály, látka se žmolkuje, obrázky spírají, barvy blednou, někde trčí nitě apod.

Pokud si koupíte kvalitní látku a dáte si na výrobku záležet, budete mít rozhodně oblečení kvalitnější, pečlivěji a s láskou ušité než z tovární velkovýroby.

4) Šijeme na děti

Velkou kapitolou jsou maminky a babičky, které chtějí šít originální výrobky na své děti a vnoučata. Ať už je to oblečení, nebo doplňky typu mantinely do postýlky, hnízdečka pro miminka, zavinovačky, slintáčky apod.

Vše se dá sice koupit, ale ten pocit, když má naše dítě ušité něco od nás a často s motivy, které byste v obchodě těžko hledali! Zvlášť větší děti často ocení, když si mohou látky vybrat nebo nakombinovat, a pak se pochlubit, že jim to ušila maminka! 🙂

O výhodách šití softshellového funkčního oblečení ani nemluvím… Kdo mě sleduje, tak ví, jak moc jsem do softshellu zamilovaná :D… Když takové oblečení umíte dítěti ušít, vyplatí se vám to i finančně!

Velkou pomocí, zvláště začínajícím švadlenkám, jsou úžasné střihy a podrobné video a foto návody od Caramilly nebo Fazonetky., či Péti Prošikulky.cz

Pro inspiraci na miminkovské tvoření mrkněte i na profily švadlenek, které šijí pro děti na zakázku, jako jsou byluci, Kulišárny nebo Ateliér Sofie.

5) Dětské hračky a quietbooky

Když ještě zůstaneme u šití pro děti, velké oblibě se těší i ručně šité hračky – zejména quietbooky a hrací kostky.

Jde o šité edukativní knížky, které rozvíjí dětskou psycho-motoriku, trpělivost, fantazii i další dovednosti. Tyhle úžasné výtvory kdysi okouzlily i mě. Je to sice piplačka a chce to hodně kreativity, ale výsledek stojí za to!

Mrkněte do FB skupiny Quiet Book Česká a Slovenská republika, která má přes 10 tis. členů. Najdete zde spoustu inspirace, rad a hobby ale i profesionálních tvůrců.

Z těch, co šijí na zakázku jsou to například Eva Nevrlá, Eva Sejpková, Zuzana Dufková, Klára Beldová a jiné. Potřebný a pro děti certifikovaný materiál můžete pohodlně nakoupit v eshopu Terezy Vrbkové – Látky U Žížalky.

6) Šití módních doplňků

Nejoblíbenějšími módními doplňky jsou asi kabelky a peněženky. K šití těchto věcí budete potřebovat již trochu zkušeností a silnější stroj, ale pokud už jednou začnete, jistě tomu propadnete.

Na trhu je neskutečný výběr krásných látek a koženek. Také návodů a podpůrných FB skupin, kde se v tvorbě můžete zdokonalit.

Pro inspiraci mrkněte na tvorbu Martiny Alblové – M.A.D. design, která kromě zakázkového šití prodává i podrobné foto návody na šití a nedávno založila i uzavřenou podpůrnou skupinu ke svým návodům Šijeme s MarAl, kde se dozvíte mnoho dalších rad.

Krásné návody a střihy najdete na FB stránce Swoon a Blue Calla střihy fanklub. Podle nich šije své krásné výrobky např. Katka Burianová – Kastin.

A znáte Dara bags? V roce 2008 si Darina Ermisová ušila kabelku pro sebe a dnes má svou vlastní firmu, kde vznikají originální ručně šité kabelky a další krásné doplňky, mrkněte na její příběh.

Nedá mi to, abych nezmínila ještě jednu úžasnou tvůrkyni „modních doplňků“  Jarmilu Ságovou, která tvoří pod značkou Ateliér Estime – JarmiS. Šije překrásné diáře, pastelkovníky a další doplňky.

Každá z nich jednou začínala u své první kabelky nebo peněženky, můžete tak začít i vy. 😉

7) Recyklace­/upcyklace/přešívání

 Tento trend, který mimo jiné poukazuje na rozdíl mezi rychlou vs. pomalou/udržitelnou módou, je dnes na velkém vzestupu a mě osobně moc baví! Krásně o tomto tématu bloguje Veronika Blabla. Její články určitě stojí za přečtení a zamyšlení.

Se zatajeným dechem sleduji tu kreativitu některých švadlenek, kdy například z obnošené pánské košile dokáží vytvořit krásné šaty, halenku, nebo sukni. Nebojí se přešít nemoderní oblečení i třeba ze seconhandu, na krásné modní kousky.

Moc ráda sleduji a inspiruji se např. na Instagramu profilem byla.jsem.sukne, která z kalhot a kabátů ze sekáče tvoří krásné kabelky. Upcyklací zdánlivě dosloužilých oděvů se zabývá i profil TVORBOU nebo profil laflorita.sk, která má na Istagramu krásné fotky před a po přešití seconhandového oblečení a bloguje právě o re-fashion a slow fashion.  🙂

Recyklace oblečení vám pomůže, i pokud máte více dětí a nejste zrovna z levného kraje. Určitě se vám bude hodit umět přešít vyřazené oblečení na funkční kousky…i kdyby třeba jen na lítání po venku, kde zrovna nemusí mít nejnovější výkřiky módy a aspoň nějakou korunu ušetříte. 🙂

8) Atypická postava

 Na vysoké škole jsem obdivovala kamarádku Evu, která i se svou atypickou postavou přesýpacích hodin, nosila na zkoušky vždy překrásné a dokonale padnoucí šaty. K šití ji přivedla potřeba si upravovat koupené oblečení a její častá vyprávění o tom, co si šijí s holkami na šicím kroužku zase přivedla k šití mě. 😀

Pokud máte vy nebo někdo z vaší rodiny atypickou postavu, která vyžaduje zkracování rukávů či nohavic, nebo máte děti žížaly, kterým špatně padnou kalhoty z obchodu, nebo třeba plnější postavu, na kterou seženete v obchodě jen neforemný pytel, přijde vhod si umět oblečení upravit nebo si jej rovnou ušít na míru svým požadavkům. 🙂

 9) Rádi ladíme bytové dekorace a doplňky podle našeho vkusu

Mnoho z nás má rádo svůj domov nebo chalupu sladěné a vyšperkované originálními bytovými doplňky. Takovým originálním a zároveň funkčním doplňkem mohou být různé látkové košíky, potahy na polštářky, závěsy, kuchyňské chňapky, zástěry, běhoun nebo ubrus na stůl…

Když seženete dekorační nebo bavlněné látky podle vašeho vkusu, můžete svůj domov zútulnit podle svého a nespoléhat se jen na nabídku z obchodu.

10) Wrapcouture – přešívání nosícíh šátků

Dalším trendem, který už nějakou dobu sleduji, je zpracování nosících šátků a jejich přešívání. Šátky jsou totiž z velmi kvalitních materiálů, tkané tak, aby vydržely velkou zátěž a namáhání. Na FB skupince Wrapcouture aneb Hrátky s šátky, která má téměř 2,7 tis. členů, najdete spoustu inspirace, ale i různé wrapy ke koupi.

Z šátků lze ušít např. nosítko, sukni, kabelku, peněženku, ale dají se zpracovat i ve formě šperků a broží. 🙂

Krásné výrobky z wrapů šije KodoBa, určitě se podívejte do její galerie, na co vše lze nosící šátky přetvořit. 🙂

11) Drobné úpravy oblečení

Jedním z důvodů, proč je dobré umět aspoň trochu šít, jsou i drobné úpravy a opravy oblečení. V každé domácnosti je občas potřeba zkrátit kalhoty, sukni, rukávy, zašít díru na kalhotách, našít dětem záplaty na kolena, zkrátit závěsy nebo záclony… Často i širší rodina vaši šikovnost velmi ocení, a pokud se naučíte základy šití, určitě je to lepší a ekonomičtější, než chodit s každou drobností do krejčovství nebo věci vyhazovat a kupovat nové.

12) Přivýdělek

Nejedna zručná maminka na mateřské využila své šikovnosti a šitím si přivydělává. Mnohé z nich dokonce vybudují i  úspěšnou značku. Například již zmiňovaná Dara bags.

Ale nejsou to jen maminky, které šití propadly a svůj produkt prodávají dál. Znáte třeba Špekáček? 🙂

Pokud máte originální nápad, vyladěný produkt nebo návod, nebojte se svou tvorbu nabídnout. 🙂

Jako příklad ráda uvedu další mé oblíbené tvůrce, kteří začínali šitím pro sebe a nyní prodávají své vymyšlené a krásné výrobky dál. Je to např. Meloniwithlove, SEW4HOME nebo Marie Kutrová.

13) Vyplatí se to

 Dalším důvodem, i když ne na první pohled zjevným, je finanční úspora. Neplatí to samozřejmě o všech produktech. Tržní politika v oděvním průmyslu tlačí ceny konfekce opravdu nízko, ovšem výrobní podmínky a finanční ohodnocení šiček ve fabrikách je tím samozřejmě poznamenané. Na tohle téma ale někdy jindy…

Dobrým příkladem, kdy se šití vyplatí, je softshellového oblečení. Za cenu jedněch kalhot pro děti na Dupeto shopu si doma ušiju rovnou až dvoje a v hezčích barvách a kombinacích. Nicméně je super, že jsou jedni z mála, spolu s Unuo.cz, kteří toto oblečení šijí a prodávají.

Já osobně musím vyzdvihnout nabídku softshellové metráže právě pro ty, kdo si umí ušít sami na Unuodesign.cz a také na De-Park.

Stejně tak jsou věci, které v obchodě jen tak neseženete, nebo za velmi draho a pokud si je umíte ušít, rozhodně ušetříte. Já jsem si nedávno například šila povlak na atypickou péřovou zavinovačku za zlomek ceny, za co bych ji pořídila u prodejce.

Podobné je to u hnízdeček pro miminka, mantinelů apod. Šikovné maminky si dokonce umí přešít celé kočárky, včetně boudiček z kočárkoviny a obnovit tak za pár korun celý kočárek.

Pokud pomineme maminky, kdysi jsem si do kanceláře šila oblečení z luxusních materiálů, za které bych v obchodě zaplatila majland. No řekněte, kdo by nechtěl mít v šatníku sukni nebo šaty z látky od Prada, Max Mara, Chanel nebo Gucci, které lze za dostupnou cenu sehnat na Evi Látky ?!:).

14) Všude je spousta nádherných látek a cenově dostupných šicích strojů

V tomhle bodě musím trochu popřít bod předchozí. 😀  Pokud totiž proniknete do světa šití a látek, často nezůstanete u pár látek, ale začnete „syslit“.

Na trhu je totiž neskutečné množství překrásných látek, prodejen a e-shopů, které látky nabízejí. Látky se prodávají už i na Facebooku. Někdy prostě neřešíte, zda se to vyplatí a látku prostě musíte mít a něco si z ní ušít :D…A tak vznikají syslírny, což je mezi hobby švadlenkami velmi zdomácnělý pojem :D.

I šicí stroje jsou dnes mnohem cenově dostupnější, než tomu bylo dřív. A jejich nabídka na trhu je opravdu široká. O tom, jak se zorientovat ve světě šicích strojů a vybrat si ten pravý, jsem napsala ebook, který je volně ke stažení zde-> -> – >.

Nedávno jsem zjistila, že kromě syslíren látek, jsou i syslírny galanterie (např. Martina Alblová, tvůrkyně úžasných návodů na kabelky MAD design, syslí koženky a zipy :D) a také syslírny šicích strojů! :D…Nejedna zkušená hobby švadlenka, má doma víc než jeden šicí stroj a jeden overlock. Kromě mechanického stroje mají i elektronický a k tomu ještě minimálně jednu Veritasku, což je prostě poklad, který se z domu nedává :D…Více o Veritas strojích si brzy přečtěte v dalším článku. 🙂

Máte-li doma vysněný šicí stroj a krásné látky, je to hodně velký důvod sednout a šít, prostě i jen proto, že to milujete. 🙂

Tak co, ještě váháte?…. 🙂

Vaše Hanylou.

Lucie Hrůzová
Jsem Lucie a tvořím pro švadlenky šicí svět, kde šít může každý, když má tu správnou podporu, inspiraci, rady a návody a opravdu chce. :) Mou tvorbu můžete již přes 4 roky sledovat na Instagramu siju.tedy.jsem, stejně tak na Facebooku. Jsem zakladatelkou VIP šicího klubu pro švadlenky, které chtějí umět víc a autorkou mnoha šicích návodů pro Látky Mráz.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *